Deneme 

HAKKINI HELAL ET ŞEHİDİM!

“Bir vatan uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor”

İnsan hayatı ne de ucuz görünüyor değil mi? Oysa alması paha biçilemez iken. Kaç can şehit düşüyor, kaç ana-baba evladını toprağa veriyor, kaç ocağa ateş düşüyor? Bilemiyoruz. Doğusunda; Neşet Gök, Uğur Göksu, Ali Hekim, Okan Dinçer, Yusuf Önder, Mehmet Kaşık… Batısında; Ömer Halisdemir, Fethi Sekin, Murat Alkan, Suat Aloğlu, Ali Anar… Ve daha nicesi. Bu cennet vatan uğruna bir saniye bile düşünmeden canlarını veren, benim de kanım al sancağa feda olsun diyen yiğitler. Geçmişten, dedelerimizden gelen asil kanda mevcuttur bu. Malazgirt’ten Çanakkale’ye…

Sarıkamış’ta donarak al bayrağa sarıldı binlerce yiğit. 15 Temmuz’da al bayrağa kan oldu, yediden yetmişe her yaşta insan. 15 yaşında Halil’de feda etti canını, 75 yaşında Mehmet amcada. Onca şehit… Tanımıyoruz, ismini bilmiyoruz birçoğunun. Önce vatan diyen yiğitlerimizi tanımamak, bilmemek bizim ayıbımız değil midir? Bizler hür yaşayalım diye, korkusuz uyuyalım sıcacık yatağımızda diye, sancak düşerse vatan gider diyen “Mehmet’imi” neden tanımıyoruz? Bir “poşet” kadar değersiz olduysa Mehmet’im, diyecek onca söze ne gerek?

Poşet… Gözümüzde ne çok büyütülen gündem. İnsan hayatı, “25 kuruş” kadar önemsiz hale geldi ki, şehit gelmiş kimin umurunda?

Yediden Yetmişe, Geçmişten Günümüze

“Ayağa kalk Türk’üm diyen insan! Şehidin geliyor, ayağa kalk!” Oysa ne de basit anlatılıyor haberlerde. “Hakkâri’de 2 şehit var” ya da alt yazı. Bu kadar basit mi senin şehidin? Bizler bu vatana, vatanın koruyucularına sahip çıkmazsak, kimse çıkmayacaktır. Mesele Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap değil, mesele cennet Vatan TÜRKİYE… Tanı şehidini, ne için, kimin için canını feda etti bil!

Hakkını helal et şehidim! Poşet kadar değerin bilinmedi…

                                                                                                                                                                     Ahmet Oyan/olaxles

Burayıda Beğenebilirsiniz

2 Düşünceler “HAKKINI HELAL ET ŞEHİDİM!”

  1. Mehtap

    Çok doğru bir konuya degindiniz bu vatan uğruna nice canlar gitti çok ocaklar söndü ama hiç biri bir poşet haberi kadar gündemde kalmadı kaleminize sağlık

    1. Ahmet OyanAhmet Oyan

      Çok teşekkür ederim 🌹

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.