5381162271585Deneme Edebi Metinler 

OLSAYDI İMKANIM

Bir kısa çizginin iki ucu gibidir bazı sevdalılar; hem bitişik hem de en uzaktırlar birbirlerine. Her çizgiye kavuşabilirler; kendileri dışında. (Zülküf ÖZÇEPİK)

Yeryüzünde bir imkânsız vardır; bir de “imkansızı” olan üstadım! Elini uzatınca tutup kendine çekeceğin kadar yakın gibidir -ki insan, en çok da buna aldanır; yakamozu avucuyla yakalayıp başucunda sabahlara kadar parıltısını izleyecekmiş gibi-ama uyanıkken gördüğün rüyadır bu ve maalesef bildiğin en gerçek yalandır aynı zamanda.
Çünkü imkansızındır o senin. Bir kere hayat öyle yazmıştır onu senin kapkara sayfana bembeyaz mürekkebiyle. Bakarsın, sevdasına kapılırsın, o kıvılcım olunca sen yalım alev olur; o gülünce sen ikinizin yerine yangını söndüren yağmur olursun. Senin gözlerin dolar, damlalar onun gözünden dökülmeye başlar. Sen ona umut olursun o da sana her mevsim ilkbahar…
Ama dokunamaz, sevemez saramaz asla ellerine dokunup tutuşamazsın. Çünkü sen doğduğun gün bir lanetin çamuruna düşmüş gibi bir tek ona haramsın ve o da yalnızca sana yasak. Kızamazsın da asla kaderine. Öyle yazmış yazan, der sadece susarsın. Yüzün de güler belki ama sen ömrüne dargın, hep kendi karanlık diyarında sürgün, sürünürsün!
Sözün özü üstadım, imkânsızı kabullenmek ne kadar kolaysa; o kadar zordur imkânsızın olanı unutmak…

Burayıda Beğenebilirsiniz

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.