Telif Hakkı

Web sitemizden içerik kopyalamak isteyen ziyaretçiler için koşullar ve yaptırımlar hakkında aşağıda bilgilendirme yapılmıştır. Lütfen bu sayfayı dikkatlice okuyunuz.

Bu Web sitesinde yer alan bilgiler, web sitemizden içerik kopyalaması yapmak isteyen ziyaretçilerin yararına olacaktır. Web sitemizde bulunan tüm yazılar, görseller,  askduragi.com ve askduragi.com yazarlarına aittir. Web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. Askduragi.com web sitesi ve yazarlarının hakları  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. Askduragi.com’da yer alan bir yazı, şiir, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır. Bu hak sahibi askduragi.com veya askduragi.com yazarlarına ait olabilir.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

 

FSEK ‘nun 71. maddesi hangi hallerin cezalandırıldığını açıkça düzenlemektedir. Buna göre:

  • Başkasına ait esere, kendi eseri olarak ad koyan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır. Bu fiilin dağıtmak veya yayımlamak suretiyle işlenmesi hâlinde, hapis cezasının üst sınırı beş yıl olup, adlî para cezasına hükmolunamaz.
  • Bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.
  • Hak sahibi kişilerin izni olmaksızın, alenileşmemiş bir eserin muhtevası hakkında kamuya açıklamada bulunan kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  • Bir eserle ilgili olarak yetersiz, yanlış veya aldatıcı mahiyette kaynak gösteren kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  • Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı, tanınmış bir başkasının adını kullanarak çoğaltan, dağıtan, yayan veya yayımlayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.

İlgili ihlaller karşısında askduragi.com web sitesi avukatı tarafından gerekli cezai işlemler uyarı yapılmaksızın başlatılacaktır.

 

“Fikir Çalmak Emek Hırsızlığıdır.”